http://www.fn.hu/kulfold/0708/rengett_fold_peruban_169648.php
Rengett a Föld Peruban
A perui geofizikai intézet szerint a földmozgás a Richter-skálán mért 7,5-es fokozatú volt, míg az amerikai földtani intézet 7,9-es erősségűre becsülte a rengést, melyenk az epicentruma alig 150 kilométerre volt a fővárostól, Limától, 40 kilométer mélységben. A legnagyobb pusztítást a tengerparti Ica tartományban okozta az elemi csapás.
A legerősebb rengést, amelyet Ecuadorban és Brazíliában is érezni lehetett, több kisebb utórengés követette. A földmozgás után szökőárriadót rendeltek el, de ezt később lefújták.
| |
---------------------------------------------------------------------------------------------------
http://www.hg.hu/cikk/napfenyt_a_fold_ala_
Napfényt a föld alá! |
|
Természetes fénnyel világítaná be a sötét metróállomásokat Caroline Pham. A Parsons School for Design hallgatójának ötlete első helyezést ért el az iskola pályázatán, amelyet a környezetbarát tervezéshez kapcsolódva írtak ki.
A Sustainable Design Review címmel indított versengésen a Parsons összes diákja nevezhetett. Caroline Pham a svéd Parans cég találmányát használta fel tervének kidolgozásakor. A Parans szabadalma a Sunlight Transport System, amely a szabad térben napkollektorokkal összegyűjtött, természetes fényenergiát optikai kábeleken képes az épületek sötétebb, árnyékosabb helyiségeibe vezetni. A lámpatestekbe épített érzékelők a külső fényviszonyoknak megfelelően változtatják a benti fény erősségét is. A váltakozó erősségű fénynyalábok a szobabelsőben is azt az érzést keltik, mintha csak egy fa lombja alatt állnánk; ezért is kapta a rendszer a Björk nevet, ami svédül nyírfát jelent.
A Parsons hallgatója továbbgondolta a svéd rendszert. A gyártó által javasolt középületek mellett ő a metróban utazók perceit szépítené meg a természetes napfény segítségével. A Pham által elképzelt Subway Sunlight Project a metróalagút falára helyezett, áttetsző panelből áll; emögül érkezik az optikai kábelen továbbított fény. A panel és a belőle előbukó, azonos anyagú ülőpadok felülete tetszés szerint dekorálható; a nyertes terven a hallgató természeti motívumokat és a városi környezetre utaló grafikai elemeket kombinált.
Mint az a pályázatot záró értékelésből kiderül, a színek teljes spektrumát tartalmazó napfény az emberi testre biológiai szempontból is jobb hatással van, mint a mesterséges világosság. Az elsődleges eredmény persze valószínűleg nem ez lenne. Ahogy a zsűribe meghívott Susan Szenasy, a New York-i Metropolis designmagazin főszerkesztője bírálatában fogalmazott: „Egy ilyen műalkotás óriási érzelmi és intellektuális hatással bírna a metró lehangolt, stresszes utasaira.”
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
http://www.fixonline.hu/index.php?action=fullnews&id=331807&category=1025&category_name=hirek linkről:
Kisebb lett a Föld
2007. júl. 6., péntek, 14.46.59
A Föld átmérője fél centivel kisebb, mint 5 éve mérték - állapították meg a Bonni Egyetem kutatói.
Az eltérés kulcsfontosságú lehet a klímaváltozás tanulmányozása szempontjából. A klímaváltozást vizsgáló tudósok pontosan akarják mérni a világtengerek vízszintjét. Ezt műholdakról végzik, amihez milliméter pontossággal kell megállapítani a műholdak helyzetét. Ehhez viszont milliméter pontossággal kell elhelyezni azokat a földi megfigyelőállomásokat, amelyek a mesterséges holdakat figyelik. Ha a földi állomások helyzetét nem ismerik milliméter pontossággal, akkor a műholdak sem mérhetik pontosan a tengerszintek változását. A bonni tudósok úgy mérték meg a Föld átmérőjét, hogy rádiójelet lőttek fel a világűrbe, majd a jeleket a Föld különböző pontjain elhelyezkedő 70 rádióteleszkóppal mérték. Az észlelési idők közötti különbségből ki lehet számítani a teleszkópok közötti távolságot. A mérés pontossága ezer kilométerenként 2 milliméter. A tudósok hétköznapi használatra 12 ezer 756 kilométerben és 274 méterben szokták megadni a Föld átmérőjét.
További hírek:
Információ:
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
http://www.greenfo.hu/hirek/hirek_item.php?hir=16282 weblinkről:
Föld alá a vezetékeket - nemcsak a madarak miatt! |
[2007. júl. 4. 12:15] |
|
A Bükki Nemzeti Park hatáskörében lévő Borsodi Mezőség Tájvédelmi Körzet a túzokvédelem egyik fontos hazai területe, amely az Agrár-környezetvédelmi Programban mind a mai napig sajnálatosan csak néhány helyen, kísérleti jelleggel elindított zonális ÉTT minősítést elsők között megkapta. A területen nemrég óriási vihar tombolt.
|
|
Az EU CARPE egyik hazai előfutáraként jelentős kifizetéseket kapnak itt a gazdák a speciális, természetvédelmi szempontoknak alárendelt gazdálkodási gyakorlat betartásáért, amely túzokvédelmi intézkedések sorozatából áll. Az AKP-ÉTT túzokvédelmi kifizetései sok esetben immár a gyakorló parasztcsaládok jövedelmének jelentékenyebb hányadát adják. Érthető tehát, hogy a természettel való jó kapcsolatuk ősi beidegződésén túlmenően is a helyi gazdacsaládok fokozott figyelemmel kísérik a túzokpopuláció és élőhelye sorsát.
A Bükki Nemzeti Park szakembereitől kapott információk és még inkább saját tapasztalatuk alapján tudják, hogy a túzokra nézve jelentős veszélyforrások a területen áthúzódó magasfeszültségú villamos távvezeték-hálózatok, amelyeknek ködös időben nekirepülve valósággal megtizedelődik az amúgy is sérülékeny populáció. Ezeknek a vezetékeknek a tartószerkezetei a máshonnan is közismert, hatalmas acéloszlopok, melyeknek magassága tudomásunk szerint a 100 métert is elérheti.
A kistérségben köztudott, hogy a BNPI évek óta szorgalmazza a távvezeték-hálózat földkábellel történő kiváltását vagy nyomvonalának áthelyezését. A magas költségekre való tekintettel ennek megvalósulása eddig inkább csak vágyálomnak tűnt.
2007. június 22.-én azonban új tényező is felmerült a természetvédelmi érvek mellett: nevezetesen az, hogy -amire még nem volt példa- az időjárás szélsőségessé válása olyan erejű szélvihart produkált a kistérségben, hogy az minimum 3 db 400 kilovoltos és minimum 7 db 220 kilovoltos acél tartóoszlopot kidöntött a helyéről. Az valószínűnek tűnik, hogy nem ez volt az utolsó ilyen erejű szélvihar. A hálózat üzemeltetőinek immár ezzel a kockázattal (és folyamatossá váló?) költségeivel is számolni kell a jövőben, amire megoldást kell találniuk: aktuálissá válhat tehát a természetvédelmi szempontoknak is megfelelő műszaki megoldás kivitelezése. Aggodalommal tölt el viszont bennünket, hogy a nyilvánosság még csak híradásokból sem értesült a történtekről, holott egy ilyen káresemény nem mindennapi hírértékkel is bír. Mire véljük ezt a nagy csendességet?
A Borsodi Mezőség Gazdakör Egyesület nevében: Sárvári Attila vidékfejlesztési koordinátor. 30/545 3115 |
|
|
|
|
| |
|
|
| |